CZ EN DE HR HU

ok aviation

OK AVIATION Group, a.s.

Letiště Příbram
Drásov 201
261 01 Příbram

Tel (+420) 318 690 644
Fax (+420) 318 690 645
info@ok-aviation.cz

Letiště Příbram - LKPM
N 49°43.2 E 14°06.0
Elevation 1529 ft
RWY 06-24
info 118,755 MHzHistorie

Podnikání v oboru soukromého letectví se věnujeme nepřetržitě od roku 1990. Byli jsme jedním z prvních profesionálních prodejců letadel, jedním z prvních provozovatelů služeb aerotaxi, jakož i prvním oficiálním zastoupením významného výrobce letadel na našem území.

Milníky naší historie

1990 – 1995

V počátcích naší existence jsme fungovali jako „letecká divize“ firmy z oboru prodeje elektroniky. Naším hlavním cílem bylo zajišťovat létání pro mateřskou firmu, ale brzy jsme vycítili obrovský potenciál rozvoje soukromého létání jako samostatného oboru. Hned v roce 1990 jsme začali s prodejem ultralehkých letadel, který jsme v roce 1992 rozšířili o dovoz starších soukromých letadel ze zahraničí. Koncem roku 1992 jsme získali oprávnění k letecké dopravě aerotaxi.

1995 – 1998

Rozvoj činnosti v oboru letectví vyžadoval plné soustředění, bez přizpůsobování se zájmům a možnostem mateřské firmy. Proto jsme se koncem roku 1995 osamostatnili a začali se věnovat leteckému oboru s plnou vážností a odpovědností. V roce 1998 se nám podařilo vybudovat první základnu soukromého létání (FBO) na letišti v Praze-Ruzyni a ve stejném roce jsme se stali výhradním zastoupením Piper Aircraft pro Českou a Slovenskou republiku.

1998 – 2002

Naším sídlem bylo letiště Praha-Ruzyně, kde jsme poskytovali širokou paletu služeb soukromého létání. V našem hangáru našlo domov kolem 20 soukromých letadel, poskytovali jsme zázemí několika provozovatelům dopravy aerotaxi a leteckému servisu. Piper se rychle stal nejoblíbenější značkou nových letadel v ČR, náš obchodní úspěch zde mnohonásobně převýšil prodeje konkurenčních značek.

2002 – 2005

V prostředí zpřísňování bezpečnostních opatření po událostech z 11. září 2001 bylo velmi těžké rozvíjet soukromé létání na letišti Praha-Ruzyně. Proto jsme se rozhodli hlavní provozovnu přesunout na menší letiště do Příbrami, kde byly podmínky pro soukromé létání ideální. Ruzyňské letiště jsme však neopustili, ponechali jsme zde prodejnu leteckých potřeb, obchodní kancelář a středisko provozu turbínových letadel.

2005 – 2014

Naše společnost se stala výhradním zastoupením Cirrus Aircraft pro Českou a Slovenskou republiku, letadla Cirrus se pak rychle stala nejoblíbenější ve své kategorii na našem trhu. Bohužel, nedlouho po převzetí Cirrus Aircraft novým Čínským vlastníkem, nám nebyla prodloužena dealerská smlouva a tak jsme počátkem roku 2015 ukončili prodej nových letadel této značky.

2009 – současnost

Portfolio námi zastupovaných značek se rozšířilo o Pilatus Aircraft. Podobně jako u značek Piper a Cirrus, i Pilatus se na našem trhu rychle etabloval a v prodejních úspěších překonal všechny své konkurenty. Naše prodejní teritorium se rozšířilo na celou jihovýchodní Evropu. V roce 2014 jsme byli jako druzí v Evropě pověřeni rovněž prodejem nových biz-jetů Pilatus PC-24.

Lehká letadla

V prodeji ultralehkých letadel jsme se začali angažovat hned v roce 1990, kdy jsme se stali „externím obchodním oddělením“ jednoho z prvních výrobců UL v Československu a rozběhli jeho obchodní úspěch, který trvá dodnes. V roce 1993 jsme tento obor na dlouhých 10 let opustili, abychom se věnovali rozvoji jiných činností. Pak jsme však neodolali půvabu nádherného Slovenského letadélka Dynamic a hrdě jsme se pustili do jeho prodeje v České republice. Naše portfolio lehkých letadel se pak v průběhu let rozrostlo o německá letadla Flight Design a další slovenskou značku Viper. V kategoriích letadel UL a LSA jsme již řadu let nejúspěšnějším prodejcem na domácím trhu.

Letecké potřeby

Naši klienti potřebují k létání nejen letadlo, ale taky spoustu dalších drobností, které na domácím trhu nikdo neprodával, a tak jsme v roce 2001 začali budovat profesionální Pilot Shop. Postupně jsme se stali autorizovanými prodejci nejvýznamnějších značek v oboru, jako Garmin, Jeppesen, BOSE, DavidClark a mnoho dalších. Momentálně provozujeme dvě „kamenné“ prodejny (Praha-Ruzyně a Příbram), jakož i e-shop s leteckými potřebami.

Provoz letadel

Vlastnictví letadla přináší řadu starostí, na jejichž řešení nemá majitel čas, a mnohdy ani odbornost. Proto se profesionální péče o soukromá letadla stala velmi rychle důležitou součástí naší činnosti. Již v roce 1992 jsme získali oprávnění k letecké dopravě aerotaxi. V roce 1999 jsme pak získali oprávnění k leteckým pracím a korporátní letecké dopravě. Naše provozní oddělení s láskou a důkladností pečuje o flotilu soukromých letadel všech kategorií.